Obytná zóna

• Od: Ar (ja*****zim@se****.cz) Obytná zóna
    Zdravím, a zdvořile bych požádal o radu.
    Je Obytná (resp. Pěší) zóna pozemní komunikací nebo, podobně jako třeba parkoviště, místo ležící mimo vozovku? Jde mi o to, zda řidič jedoucí po běžné komunikaci křižující OZ je povinen dávat přednost zprava či nikoliv...
    Jak jsem tak z reakcí pochopil, tak ve věci nemá jasno ani PČR.
    Děkuji, Ar

Vloženo 5. dubna 2014 (06:20) uživatelem Ar (ja*****zim@se****.cz) z IP adresy 88.101.XX.XX
    • Od: svatomír ( ) RE: Obytná zóna
      Ano, Je to tak jak píšete.

konkrétně § 23 Vjíždění na pozemní komunikaci

(1) Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.

Raději buďte ale ve střehu, ne každý ten zákon čte. A někteří se opravdu mylně domnívají, že jedou zprava na neoznačenou křižovatku.

Vloženo 5. dubna 2014 (07:34) uživatelem svatomír ( ) z IP adresy 94.229.XX.XX
      • Od: ar (ja*****zim@se****.cz) RE: RE: Obytná zóna
        Tedy to byla rychlost... Děkuji moc.
        On z toho vyplývá ale ještě jeden poddotaz, s dovolením.
        Totiž - místní úprava je uzpůsobena tak, že DZ "konec obytné zóny" je poměrně dost daleko od hranice křižovatky, čili v okamžiku, když z ní vyjíždím, jsem již iks metrů z OZ venku. A ten, kdo jede zleva či zprava po "hlavní", o tom samozřejmě žádné povědomí nemá (pokud není místní).

Vloženo 5. dubna 2014 (07:43) uživatelem ar (ja*****zim@se****.cz) z IP adresy 88.101.XX.XX
        • Od: svatomír ( ) RE: RE: RE: Obytná zóna
          Těžko se vyjadřovat k něčemu od stolu. Někdy je pravda, že umístění značek není úplně ideální. Máte-li pocit, že to není v daném místě ideální, zkuste kontaktovat příslušný místní odbor dopravy, dát své argumenty, případně dalších řidičů, kteří se tam pohybujete. Aby značka jasně ukazovala na daný vjezd. Případně pokud se místní úřady domnívají, že zmiňovaná křižovatka již není výjezdem ze zóny, tak ať ji jako křižovatku označí buď značkami upravujícími přednost případně značkou A3 "křižovatka a předností zprava"

Vloženo 5. dubna 2014 (08:00) uživatelem svatomír ( ) z IP adresy 94.229.XX.XX
          • Od: svatomír ( ) RE: RE: RE: RE: Obytná zóna
            Případně pokud by to byla jen účelová komunikace,která úsek od obytné zóny spojuje, mohl by její výjezd být označen jednoduše a pro řidiče přitom srozumitelně dvěma červenými sloupky Z11c, Z11d, nebo Z11g

Vloženo 5. dubna 2014 (08:15) uživatelem svatomír ( ) z IP adresy 94.229.XX.XX
            • Od: ar ( ) RE: RE: RE: RE: RE: Obytná zóna
              DZ označující konec OZ je místy i deset metrů před hranicí křižovatky... Ale MÚ nemá smysl kontaktovat, neb ten je dodnes pyšný na to, jak pěkně situaci ve vsi vyřešil a provoz "zklidnil".

Každopádně ještě jednou děkuji za čas a odpovědi.
              Arazim

Vloženo 5. dubna 2014 (19:59) uživatelem ar ( ) z IP adresy 88.101.XX.XX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Obytná zóna v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.