Zip / střídavé řazení - překážka a připojovací pruh

• Od: Erich ( ) Zip / střídavé řazení - překážka a připojovací pruh
    Dobrý den,
    už si delší dobu lámu hlavu nad otázkou ohledně zipování a byl bych vděčný, kdyby mi někdo pomohl to upřesnit.

Jelikož připojovací pruh je "přídatný jízdní pruh určený pro zařazování vozidel do jízdního proudu průběžného pruhu", nelze na něj aplikovat střídavé řazení ani v případě kolony (což je souběžná jízda), protože pravidlo zipu se vztahuje jen na situaci, kdy jeden z jízdních pruhů přestal být průběžným. Tedy např. na dálnici v koloně není řidič v průběžném pruhu povinen umožnit řidičům v připojovacím pruhu napojení na střídačku jako při zipu.
    chápu to správně?

Vloženo 13. března 2018 (01:30) uživatelem Erich ( ) z IP adresy 217.66.XXX.XX
    • Od: Martin Pištora ( ) RE: Zip / střídavé řazení - překážka a připojovací pruh
      Přesně tak, v připojovacím pruhu se pravidlo zipu neuplatňuje.
      Máte však zde dvě práva navíc:
      - můžete ty v průběžném pruhu předjet zprava
      - múžete je omezit (ale ne ohrozit.

Vloženo 7. října 2019 (19:14) uživatelem Martin Pištora ( ) z IP adresy 178.248.XXX.XXX
      • Od: Eva Adamová RE: RE: Zip / střídavé řazení - překážka a připojovací pruh
        Pravidlo zipu

Pravidlo ZIPu je od roku 2000 povinné a popsané Zákonem o provozu na pozemních komunikacích (§ 12). Do dnešní doby je však nedodržováno. Špatné řazení má za následek vznik kolon a tím zvýšení rizika dopravních nehod.

Pravidlo ZIP musíme použít kdykoliv při snížení počtu jízdních pruhů (např. při ukončení jednoho z pruhů, překážce v jednom z pruhů apod.) a to tak, že se do pokračujícího pruhu vozidla řadí střídavě po jednom.

Chybou je přejíždět do pokračujícího pruhu „příliš brzy“. Tím řidiči narušují funkčnost pravidla ZIPu a tím plynulost provozu. Základem je plynulá jízda a postupné zařazování do jednoho pruhu.

Vloženo 24. října 2019 (13:11) uživatelem Eva Adamová z IP adresy 85.135.XX.XX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Zip / střídavé řazení - překážka a připojovací pruh v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.