Silnice pro mot. vozidla v obci

• Od: roman Silnice pro mot. vozidla v obci
    Jak se prosím mám chovat na komunikaci označené jako silnice pro mot. vozidla která je ale v obci ? Mohu například využívat kterýkoliv jízdní pruh, nebo musím jet v pravém ?

Vloženo 21. května 2018 (09:42) uživatelem roman z IP adresy 80.188.XX.XXX
    • Od: Erich RE: Silnice pro mot. vozidla v obci
      § 12 (2) "V obci na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích vyznačených na vozovce v jednom směru jízdy smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu; přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu."
      Žádná výjimka pro silnici pro motorová vozidla zde není.

Vloženo 23. května 2018 (19:40) uživatelem Erich z IP adresy 217.66.XXX.XX
      • Od: Roman RE: RE: Silnice pro mot. vozidla v obci
        Děkuji za odpověď. Takže např. V tunelu Blanka mohu jet v levém ale pokud mě dojede rychlejší auto musím nebo nemusím uhnout do pravého?

Vloženo 23. května 2018 (21:02) uživatelem Roman z IP adresy 82.100.XX.XX
        • Od: erich RE: RE: RE: Silnice pro mot. vozidla v obci
          Já nejsem z Prahy, takže to neumím posoudit. V Praze by měl být Pražský okruh známý i jako dálnice D0, který je celý mimo obec, ale Blanka je myslím součást městského okruhu a spadá do obce. Takže pokud se nepletu, v Blance jsme v obci a můžete jet i vlevo.

ale POZOR! pro jízdu v obci je zde stále podmínka, kterou mnoho řidičů ignoruje:
          "Pokud by vozidla jedoucí současně ve všech jízdních pruzích bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit; to neplatí, užívá-li řidič levého krajního jízdního pruhu k odbočování, otáčení nebo při souběžné jízdě podle odstavce 3."

Tedy pokud není taková hustota provozu, že by jste mohl jet jen tak rychle jako vozidlo před vámi, jedete vlevo paralelně s vozidlem v pravém pruhu a dojede vás jiné (rychlejší) vozidlo, musíte levý pruh uvolnit.
          V souvislosti s tím bych rád upřesnil, že tak nemusíte učinit okamžitě, zákon výslovně říká, že máte pruh uvolnit CO NEJDŘÍVE, takže pokud jedete nejvyšší povolenou rychlostí, prostě si řidič za vámi musí počkat, dokud se vedle vás neuvolní v pravém pruhu místo, do kterého můžete uhnout. Nebo naopak můžete zvolit kompromis, kdy vy zpomalíte a zařadíte se za vozidlo vpravo, ale rozhodně to není tak, že byste musel hned panikařit a nechat se hnát řidičem za sebou, abyste mu uvolnil pruh.

Obecně bych ale doporučil ctít nepsané pravidlo "rychlého levého pruhu". Řidič za vámi může mít dobrý důvod ke spěchu a pokud vy na spěch zrovna nemáte, není důvod, abyste ho blokoval.

Vloženo 23. května 2018 (23:01) uživatelem erich z IP adresy 217.66.XXX.XX
          • Od: roman ( ) RE: RE: RE: RE: Silnice pro mot. vozidla v obci
            Děkuji moc za ujasnění. Samozřejmě s Vámi sdílím názor o napsanému pravidlu.

Vloženo 23. května 2018 (23:27) uživatelem roman ( ) z IP adresy 82.100.XX.XX
          • Od: roman ( ) RE: RE: RE: RE: Silnice pro mot. vozidla v obci
            Děkuji moc za ujasnění. Samozřejmě s Vámi sdílím názor o napsanému pravidlu.

Vloženo 23. května 2018 (23:26) uživatelem roman ( ) z IP adresy 82.100.XX.XX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Silnice pro mot. vozidla v obci v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.