Logo VŠECHNY-AUTOŠKOLY.cz MENU
 
VŠECHNY-AUTOŠKOLY.cz » poradna / diskuze

Poradna / diskuze 

Návrat zpět do sekce Pro autoškoly


neoznačená křižovatka - přednost v jízdě



 
  • Od: Zdeněk neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
    Zajímalo by mě, zda na veřejnoprávních komunikacích může existovat křižovatka, neoznačená žádnými dopravními značkami? Stalo se mi totiž, že jsem jel ve městě po rovné ulici, do které zprava ústí další ulice, vytvářející zde křižovatku typu T. Ulice, po které jsem jel není označena žádnou dopravní značkou, proto jsem logicky předpokládal, že se jedná o ulici hlavní, že ulice ústící do křižovatky zprava je označena značkou "Pozor, dej přednost v jízdě". Avšak není tomu tak. Křižovatka je zcela jednoduše bez jakéhokoliv dopravního značení. Vzhledem k tomu, že se jedná o křižovatku se špatným výhledem, došlo málem ke střetu s vozidlem, které právě též vjíždělo do křižovatky zprava. Upozornil jsem na tuto situaci naší Městskou policii, avšak bylo mi sděleno, že na neoznačené křižovatce platí pravidlo o přednosti v jízdě vozidel, přijíždějících zprava. Chtěl bych se tedy otázat, zda jsem skutečně na každé křižovatce ve městě povinen zastavit a zkoumat, zda druhá ulice ústící do křižovatky je označena dopravní značkou dej přednost či nikoliv a teprve dle tohoto pak teprve rozhodnout, zda přednost v jízdě mám já a nebo vozidlo přijíždějící zprava. Dle mého názoru by dopravními značkami neoznačené křižovatky existovat neměly. Křižovatky ulic stejného řádu by měly být vždy označeny značkami"Pozor, křižovatka"!

    REAGOVAT
    Vloženo 19. března 2018 (18:00) uživatelem Zdeněk z IP adresy 178.255.XXX.XX
    • Od: Petr ( ) RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
      Neprávník Vám to na konci odpovědi řekl velmi kulantně. Vy jste s takovými znalostmi pravidel na silnici nebezpečný. To jeden žasne, co ty autoškoly vypouští do provozu. Se divím, že Vám policie zrovna nesebrala řidičák (ale to byla městská, ta tu pravomoc asi nemá). Když jste neviděl žádnou značku, tak jste LOGICKY předpokládal, že jste na hlavní. A z čeho jste to LOGICKY usoudil? Slyšel jste někdy pojem křižovatka silnic nerozlišených dopravními značkami?
      V závěru dotazu se odhalujete jako naprostý trotl. Proč byste měl zkoumat, zda je křižující silnice označena značkou dej přednost nebo stopkou. Pokud je, tak na takové křižovatce vy budete mít značku Hlavní silnice. Pokud tam tuto značku nemáte, pak je to křižovatka nerozlišená a platí na ní přednost zprava.
      Raději vraťte řidičák.

      REAGOVAT
      Vloženo 23. března 2018 (23:25) uživatelem Petr ( ) z IP adresy 213.192.XX.XX
      • Od: Petr ( ) RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
        Pán zřejmě měl na mysli obdobnou situaci:
        Poznat účelovou komunikaci je skoro nemožné. Přitom právě zde zákony přikazují specifickou povinnost

        https://autozine.cz/poznat-ucelovou-komunikaci-je-skoro-nemozne-pritom-prave-zde-zakony-prikazuji-specifickou-povinnost/

        REAGOVAT
        Vloženo 17. ledna 2023 (10:44) uživatelem Petr ( ) z IP adresy 91.192.XX.XXX
    • Od: Neprávnik RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
      Dobrý den,
      je-li křižovatka neoznačena, není zde značka "Hlavní pozemní komunikace" nebo "Dej přednost v jízdě", případně "Stůj, dej přednost v jízdě" platí pravidlo pravé ruky.

      Nutno říct, že většině menších uliček to tak je, na parkovištích naprosto běžně a v např. Británii dokonce ve velkých městech zavádí takzvané "no sign city", kde dopravní značení ruší kompletně. Hlavním účelem takových je větší pozornost řidičů věnovaná provozu a menší rychlost nájezdu do zatáček. Druhým účelem je nevyhazovat peníze za značení. Je to velmi dobrý trend, který se rozšiřuje i dále po Evropě.

      Takže odpověď na Vaší otázku. Jste povinen se ke křižovatce blížit takovou rychlostí, abyste byl schopen vyhodnotit, zda můžete nebo nemůžete jet, případně i zastavit nejste-li si jist, zda se zprava neblíží vozidlo.

      Doporučuji koupit učebnici autoškoly, případně se do autoškoly vrátit. Jsou to naprosté základy, které musíte umět, jinak jste nebezpečný.

      REAGOVAT
      Vloženo 20. března 2018 (11:09) uživatelem Neprávnik z IP adresy 77.111.XXX.X
      • Od: zdeněk ( ) RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
        Děkuji Vám za Vaši reakci a vysvětlení. Pokud můžete, vysvětlete mi prosím též to, k čemu slouží a kdy se používá dopravní značka „Křižovatka“. Pokud je mi známo, tak tato značka se užívá k upozornění na křižovatku, kde není přednost v jízdě upravena dopravními značkami. T.j na křižovatku silnic stejného řádu, na které se uplatňuje ustanovení o přednosti v jízdě vozidel přijíždějících zprava. Kdysi bývala tato značka dosti hojná, zatímco dnes se v naprosté většině přednost v jízdě na křižovatkách upravuje značkami „Dej přednost v jízdě“, případně „Stůj, dej přednost v jízdě“.
        Vaše vysvětlení, o přípustnosti neoznačených křižovatek na veřejných komunikacích a uplatňování pravidla pravé ruky v těchto případech, poněkud ztrácí logiku. Řidič vozidla, jedoucí po obci rychlostí 50 km/hod., by v takovémto případě musel totiž sledovat nejen provoz na komunikaci a dopravní značení, ale též zdi a ploty domů po pravé straně, zda někde mezi nimi nevúsťuje, do komunikace po které jede, nějaká ulička. V případě, že něco takovéhoto včas uvidí, což je teda otázkou, musel by snížit rychlost na minimum a usoudit, zda se jedná o veřejnou a nebo jen účelovou komunikací. Tj, výjezd ze dvorku továrny, parkoviště a podobně. V případě, že vúsťující komunkaci vyhodnotí jako veřejnou, nebude zase vědět, zda přednost v jízdě na ní je či není upravena dopravní značkou. Plynulosti a bezpečnosti provozu takováto místa rozhodně nepřispívají :-)
        Až nadměrným užíváním dopravních značek, „Hlavní pozemní komunikace“ , opakovaně za každou křižovatkou, současně se značkami „Dej přednost v jízdě“ ve všech bočních ulicích, se mnoho plechu vskutku neušetří. Podstatně méně značek by bylo zapotřebí, pokud by se křižovatky silnic stejného řádu, stejně jako před lety, označovaly již výše zmíněnou značkou, „Křižovatka“. Ještě lépe pak, pokud by se křižovatky silnic stejného řádu v obcích nevyskytovaly.

        REAGOVAT
        Vloženo 20. března 2018 (15:01) uživatelem zdeněk ( ) z IP adresy 178.255.XXX.XX
        • Od: Milan RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
          Mate naprostou pravdu. Vsechny krizovatky by meli byt v zajmu bezpecnosti oznaceny krizovatkou. Vas oponent,ktery haji chaos a spatne zakony je asi mimo nebo neco bere. Hledat mezi ploty krizovatky je totiz opravdu nelogicke.

          REAGOVAT
          Vloženo 14. listopadu 2021 (15:44) uživatelem Milan z IP adresy 37.188.XXX.XX
        • Od: neprávnik RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
          Dobrý den,
          tak ještě jednou. A teď začnu od konce. Očividně v tom máte pořádný zmatek, takže doporučuji vrátit se do autoškoly, aby Vám to někdo vysvětlil obšírněji a případně Vás při kondičních jízdách naučili, jak se na pozemních komunikacích v takových případech chovat. Nedání přednosti v jízdě je přestupkem dle zákona.
          V obci je rychlost 50 km.h-1 maximální, máte jí ze zákona upravit podle stavu vozovky, dopravy a vlastních schopností, to vysvětluje doufám vše. To znamená, že logika zde je naprosto jasná. Donutit řidiče věnovat se provozu a upravit jízdu podmínkám, a to dnešní řidiči nedodržují a koukají do telefonu/navigace, což jim značky ukáže dopředu.
          Značka "Křižovatka" slouží přesně k tomu co říkáte. Nicméně její použití je spíše výstražné ve špatně přehledných úsecích.
          Nicméně spekulace, co by mělo a nemělo být sem úplně nepatří. Autoškoly se na vývoji značení ani silniční síti nijak nepodílejí. Autoškola je soukromá živnost, která jen tlumočí a učí ustanovení zákona žáky.

          REAGOVAT
          Vloženo 21. března 2018 (11:33) uživatelem neprávnik z IP adresy 77.111.XXX.XX
          • Od: zdeněk ( ) RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
            S prominutím, avšak logika dopravních předpisů by měla vždy spočívat v zajištění bezpečného a plynulého provozu na veřejnoprávních komunikacíc a nikoliv ve snaze jej všemožnými nástrahami brzdit a činit nebezpečným, jak uvádíte Vy :-)

            REAGOVAT
            Vloženo 21. března 2018 (11:55) uživatelem zdeněk ( ) z IP adresy 178.255.XXX.XX
            • Od: neprávnik RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
              Na těchto postupek není nic záludného, nastraženého nebo nebezpečného. Takže si dovolím už jen poslední otázku a tou bych to uzavřel.
              Co je podle Vás bezpečnější ve městě a podporuje plynulost dopravy.
              A.) Řidič co jede hraničně 50-55km.h-1 hlava nehlava, lepí se na záď -protože jinak neví, že před ním někdo je- a kouká do telefonu/navigace.
              B.) Řidič co sleduje provoz, dopravní značení, chodce a věnuje se řízení.

              Na takovou otázku není moc těžká odpověď. Pokud pro Vás je, znovu doporučuji, co jsem doporučoval už předtím, nebudu se opakovat.

              REAGOVAT
              Vloženo 21. března 2018 (16:14) uživatelem neprávnik z IP adresy 77.111.XXX.XX
              • Od: zdeněk ( ) RE: RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
                Shrnuto, dopravní zákon sice nehovoří o tom, že všechny křižovatky musí být opatřeny dopravními značkami. Zcela naopak, hovoří o tom, že na neoznačených křižovatkách mají přednost vozidla přijíždějící zprava. Umísťování dopravních značek na křižovatkách však dopravní zákon v žádném případě nijak neomezuje a vzhledem k tomu, že naprostá většina křižovatek jsou místy se zvýšeným nebezpečím předpokládá se, že přednost v jízdě zde obce dopravními značkami vždy upraví. To, že řidič jedoucí rovnou ulicí se domnívá, že je na hlavní a má přednost, bývá prý velmi častým prohřeškem mnoha řidičů.

                Bez jakékoliv arogance, agresivity a povyšování se mi to takto před malou chvílí vysvětlil pracovník Dopravního inspektorátu.

                Co se té nebezpečnosti týče... nebezpeční jsou dnes především čerství absolventi autoškol :-( Začasté ani dobře neznají všechny dopravní značky :-( Nedávno jsem přecházel na křižovatce ulici, po přechodu pro chodce. Protože se mi zdálo, že vozidlo přijíždějící zprava jízdu nezpomaluje, zastavil jsem se uprostřed přechodu. Přijíždějící auto zastavilo na přechodu těsně přede mnou, ze dveří řidiče vyběhla mladá řidička, druhá holka, která postávala na rohu křižovatky rychle zaujala její místo a auto se zase rozjelo. Já jsem jen v němém úžasu zíral, na nápis "Autoškola", na tom odjíždějícím autíčku. Takže takovéto řidiče nám dnešní autoškoly vychovávají :-(

                Děkuji za všechny Vaše odpovědi a přeji hezký den :-)

                REAGOVAT
                Vloženo 21. března 2018 (16:59) uživatelem zdeněk ( ) z IP adresy 178.255.XXX.XX
                • Od: Petr Chvátal ( ) RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
                  Člověče...vy vraťte hned řidičák! Váš bych fak nechtěl potkat na křižovatce! Tohle učím žáky při první hodině teorie! Vy nemáte v provozu co dělat!

                  REAGOVAT
                  Vloženo 26. března 2018 (21:33) uživatelem Petr Chvátal ( ) z IP adresy 85.132.XXX.XXX
                  Tento příspěvek vložila Autoškola Slon, Brno - http://www.autoskola-slon.cz
                  • Od: Rar ( ) RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
                    Pro: Petr Chvátal
                    Vy si tu děláte pěknou reklamu, u vás bych nechtěl dělat autoškolu aj kdyby jste mi za to nabízel peníze. Takové argumenty typu : vratte řidičák... nedovedu si představit tu vaši vyuku.

                    ted k tématu, vysvětlete mi rači situaci když dojedete ke křižovatce a máte tam značku dej přednost v jízdě tak co uděláte? dáte asi přednost v jízdě ale auto stále stojí a nejede dál, jak možete vědět že tam nemá značku hlavní silnice. To auto vám dává přednost a vy mu také. Stojíte tam jak ... a nakonec se teda rozhodnete po delší čekání ale on udělá to samé a tukne te se. Podle mě takové křižovatky s jednou značkou dej přednost v jízdě by neměli vůbec existovat. Já dělal taky autoškolu a učili nás pokud mám značku dej přednost v jízdě tak se nacházim na vedlejší komunikaci a on je na hlavní. Ani na testech takovou křižovatku nikde nenajdete kde by byla jen značka dej přednost v jízdě.
                    Pane Chvátale, jednu takovou křižovatku kde byla pouze jedna žnačka dej přednost v jízdě, tak na ni jsem upozornil a město dalo mně za pravdu a nechalo ji odstranit aby bylo jasné že tam platí přednost z prava. Je to potřeba řešit ale né těma vašíma argumentama "vratte řidičak"

                    REAGOVAT
                    Vloženo 18. ledna 2021 (23:34) uživatelem Rar ( ) z IP adresy 188.246.XXX.XXX
    • Od: krakatit RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
      Proč neudělat přednost zleva.

      REAGOVAT
      Vloženo 8. července 2020 (08:32) uživatelem krakatit z IP adresy 80.250.X.XXX
    • Od: Mileniala RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
      Dobrý den,
      mohu Vám doporučit tento článek https://www.dopravniznaceni.com/Prednost-v-jizde-b5270.htm, kde je jednoduše napsaná hlavní pravidla :) snad se bude hodit.

      REAGOVAT
      Vloženo 27. dubna 2020 (12:55) uživatelem Mileniala z IP adresy 86.49.XXX.XX
    • Od: Erich ( ) RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
      Omlouvám se za upřímnost, ale jaký pitomec vám vydal řidičák ???

      Opravdu se doporučuju nahlásit v nejbližší autoškole, kde vás naučí základy jízdy, např. že pokud přednost na křižovatce nevyplývá z označení komunikací HLAVNÍ/VEDLEJŠÍ, platí přednost zprava.

      Značka A03 Křižovatka, spadá kategorie výstražných značek stejně jako upozornění na zatáčku nebo na zúžení vozovky. jak z názvu této kategorie plyne, jejím účelem je upozornit na něco, co nemusí být řidiči zřejmé a na co by si měl dát pozor.
      Skutečný řidič by tuto značku nepotřeboval, viz výše. Vámi popsaná situace nebyla zaviněna špatným dopravním značením, ale faktorem mezi volantem a sedačkou ve vašem voze.

      REAGOVAT
      Vloženo 31. března 2018 (12:35) uživatelem Erich ( ) z IP adresy 217.66.XXX.XX
      • Od: slozka RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
        nehodlám s Vaším názorem polemizovat, máte pravdu, ale často se setkávám s křižovatkami podbnými, jako zde popsaná, kde hlavní (rovně) nemá žádné značení, ale vedlejší (připojující se kolmo) má dej přednost v jízdě.
        Pokud by řidiči postupovali dle pravidel dojde k deadlocku ... ten na hlavní dává přednost zprava, ten z vedlejší dává přednost, protože mu to přikazuje značka... nehledě na to, že ten na hlavní při dávání přednosti (zastavení) komplikuje/ohrožuje provoz na hlavní...

        REAGOVAT
        Vloženo 31. července 2018 (10:28) uživatelem slozka z IP adresy 213.175.XX.XXX
        • Od: erich ( ) RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
          Hlavní komunikace platí, dokud není zrušena jinou značkou upravující přednost. Proto se setkáváte s křižovatkami pouze se značkami Dej přednost v jízdě.

          Stačí vám to takhle?

          REAGOVAT
          Vloženo 31. července 2018 (11:57) uživatelem erich ( ) z IP adresy 217.66.XXX.XX
          • Od: Tom RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
            To není pravda, každá značka platí pouze do první křižovatky pokud nemá například dodatkovou tabulku 2km, takže bych byl další dva kilometry na hlavní :D pkud v obci budu mít například omezení ryhlosti na 30 tak taky po příští křižovatce už platí zase 50 ;)

            REAGOVAT
            Vloženo 8. listopadu 2019 (23:42) uživatelem Tom z IP adresy 46.149.XXX.XX
              • Od: zdeněk ( ) RE: RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
                Dodal bych ještě, já osobně patřím právě k těm Vámi zmíněným řidičům, kteří se vždy věnují provozu a dopravnímu značení, namísto navigace a telefonu. Právě proto mě ty značkami neupravené křižovatky poněkud mrzí :-)

                REAGOVAT
                Vloženo 21. března 2018 (17:09) uživatelem zdeněk ( ) z IP adresy 178.255.XXX.XX
                • Od: Tom RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
                  Ano přesně jak jste řekl. Také mě mrzí že chybí hodně značek "hlavní silnice", jedu kolikrát menším městem cca 20 000 obyvatel a najednou zprava autobus, žádná značka upravující přednost tam nebyla a ejhle zkusím tama jet znovu abych se ujistil, opravdu tam nebyla značka hlavní silnice a ten autobus měl "dej přednost v jízdě" takže i tak zde platí přednost zprava a autobus má přednost i přes tuhle značku protože já nemám "hlavní silnici" a ani ten autobusák tam třeba neměl například červené sloupky že jde o účelovku… Prostě ty značky chybí všude dokonce vím že jedna chybí i u základní školy.

                  REAGOVAT
                  Vloženo 8. listopadu 2019 (23:52) uživatelem Tom z IP adresy 46.149.XXX.XX
          • Od: slozka ( ) RE: RE: RE: RE: neoznačená křižovatka - přednost v jízdě
            hmm pokud je to tak, pak vetsinou asi OK.
            dokazu si predstavit situaci (konkretni neznam, takze mozna takova ve skutecnosti neexistuje), kdy nemusi byt zrejme, ktera je ta hlavni ... krizovatky blizke tvaru Y.

            REAGOVAT
            Vloženo 31. července 2018 (12:06) uživatelem slozka ( ) z IP adresy 213.175.XX.XXX


Ostatní příspěvky v diskuzi:

Na této stránce je zobrazen příspěvek neoznačená křižovatka - přednost v jízdě v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.

Navigace: