Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?

• Od: P.N. ( ) Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
    Zdravím.
    V ČR mám zákaz řízení na 1,5 roku (alkohol), ale už v červnu se stěhuju na Slovensko, mohu si tam udělat nový řidičák a normálně tam na něj jezdit?
    Děkuji za odpověď.
    P.N.

Vloženo 22. dubna 2017 (04:00) uživatelem P.N. ( ) z IP adresy 81.201.XX.XXX
    • Od: Mgr. Milan. Zedníček RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
      Zdravím pane P.N.

Žádný stát nemůže rozšířit působnost svých vnitrostátních právních předpisů mimo území, nad nímž vykonává svou svrchovanou moc. Uvedené znamená, že zahraniční orgány můžou uplatňovat veškeré své vnitrostátní předpisy týkající se omezení nebo případně i zrušení řidičského oprávnění jen v rámci svého území (tj. německé orgány jen v rámci území Německa, slovenské orgány jen v rámci Slovenska apod.).

S uvedeným dále souvisí i skutečnost, že samotné řidičské oprávnění je veřejnou listinou vydanou orgány České republiky. V případě, že zahraniční orgány odeberou pachateli přestupku či trestného činu jeho řidičské oprávnění, nemají pravomoc toto dále zadržovat po celou dobu výkonu uloženého trestu zákazu činnosti, a standardně toto řidičské oprávnění buďto vrátí danému řidiči nebo ho zašlou příslušným tuzemským úřadům, u kterých pak daný řidič může požádat o jeho vrácení a následně pokračovat v řízení motorových vozidel na území České republiky (případně i v jiných státech, s výjimkou státu, ve kterém mu byl zákaz řízení motorových vozidel uložen). Příslušné české orgány pak můžou s daným řidičem případně zahájit řízení o odebrání řidičského oprávnění.

Závěr

Jak vyplývá z výše uvedeného, v případě udělení zákazu činnosti spočívajícímu v zákazu řízení motorových vozidel ze strany zahraničních orgánů, bude s ohledem na zásadu teritoriality tento zákaz platit vždy pouze na území daného státu. Zahraniční orgány rovněž nejsou oprávněny zadržovat předmětné řidičské oprávnění po celou dobu trvání trestu, kdy toto jsou povinni vrátit danému řidiči, resp. zaslat příslušným tuzemským úřadům. O odebrání řidičského oprávnění vydaného v České republice pak budou příslušné rozhodovat vždy pouze české orgány, které předmětné řidičské oprávnění vydali.

Vloženo 18. prosince 2022 (01:23) uživatelem Mgr. Milan. Zedníček z IP adresy 94.142.XXX.XXX
    • Od: autoskola neumann dvůr králove ( ) RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
      NEMUZETE ! u nás a i ve všech státech EU :
      Řidičské oprávnění nelze udělit osobě, jejíž řidičské oprávnění bylo v jiném členském státě pozastaveno nebo odejmuto, nebo jí byl uložen zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel, pokud neuplynula lhůta pro opětovné udělení .

Vloženo 22. dubna 2017 (12:24) uživatelem autoskola neumann dvůr králove ( ) z IP adresy 85.13.XX.XX
      • Od: Dom RE: RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
        A mohl by jste mi říct zda je v pořádku udělat nový řidičský průkaz v Irsku když mi v Česku vzali řidičák ale trest již vypršel?
        důvod - žiju v Irsku a nemám prostředky ani možnost se v Česku zdržet na dobu několika měsíců po dobu autoškoly děkuji.

Vloženo 3. listopadu 2022 (18:27) uživatelem Dom z IP adresy 109.248.XX.XXX
    • Od: efan (zab******a97@gm****com) RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
      Urcite nejlepsi bude, kdyz se na to zeptas primo na SK.

Vloženo 27. dubna 2017 (19:24) uživatelem efan (zab******a97@gm****com) z IP adresy 109.81.XXX.XX
      • Od: P.N. ( ) RE: RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
        Děkuji za odpověď. To znamená, že mimo EU si ŘP udělat můžu? např. Ukrajina? Když si udělám nový ŘP tam, mohu na něj jezdit všude, v tomto případě na Slovensku? Potřebuju tam auto k povolání, na silnicích v ČR samozřejmě jezdit nebudu, když mám na tomto území prozatimní zákaz. P.N.

Vloženo 22. dubna 2017 (17:25) uživatelem P.N. ( ) z IP adresy 81.201.XX.XXX
        • Od: autoškola neumann dvůr králové ( ) RE: RE: RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
          NEDOPORUČUJI !!!

Vloženo 22. dubna 2017 (18:40) uživatelem autoškola neumann dvůr králové ( ) z IP adresy 85.13.XX.XX
          • Od: p.n. ( ) RE: RE: RE: RE: Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení?
            Děkuji vám za odpovědi. Nedoporučujete, ale můžu? Dnes jsem si psal s pánem, co to takhle udělal, žije v SR, už ho i kontrolovali v SR a vše v pořádku, i sami policisté mu sdělili, že nesmí jen jezdit po českých silnicích, kde má zákaz řízení. P.N.

Vloženo 22. dubna 2017 (22:01) uživatelem p.n. ( ) z IP adresy 81.201.XX.XXX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Mohu si udělat nový ŘP v cizině, když máte v ČR zákaz řízení? v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.