Podřazování

osobní
    pracovní

Dobrý den,
    měla bych jeden dotaz týkající se podřazování v autě. Velmi často se mi stává, spíše vlastně vždycky, že když se snažím podřadit z trojky na dvojku, dostanu páku pouze do neutrálu a pak už to nejde. Přítel mi nejdřív tvrdil, že mám určitě málo zmáčknutou spojku, ale nohu málem dělám "díru" do podlahy a nic. Kdybych dělala tuto chybu, asi by mi nešlo ani přeřazovat na vyšší rychlost, a v tom problém není. Tak mi radil, ať spojku párkrát pustím a zase zmáčknu nebo ať zkouším "meziplyn" - tady fakticky nevím, o co se jedná, nikde v autoškole jsem o něčem podobném neslyšela. Výsledkem je to, že začínám mít z řízení auta strach, protože za běžného provozu mě takováto situace dokáže dost rozhodit, řídím teprve krátce. Můžete mi poradit, v čem dělám chybu? Děkuji.

Vloženo 7. listopadu 2014 (13:09) uživatelem geri (re*****008@vo****cz) z IP adresy 147.251.XXX.XXX
    • Od: Jakub Krčma ( ) RE: Podřazování
      Dobrý den,
      je třeba zcela sešlápnout spojkový pedál, přesunout řadicí páku do středové polohy bez zařazeného rychlostního stupně (neutrál), poté úplně vlevo, poté dolů a na závěr pustit spojkový pedál. Pokud tyto úkony provádíte řádně, musí to fungovat naprosto bez problému. Je však možné, že u některých starých či velmi opotřebených vozidel může být nutné (nikoli pouze vhodné jako u běžných aut s manuální převodovkou) před zařazením jiného rychlostního stupně změnit plynovým pedálem otáčky motoru tak, aby odpovídaly současné rychlosti vozidla při novém rychlostním stupni. Pomocí přizpůsobení otáček motoru rychlosti vozidla lze mimochodem řadit i bez použití spojky, ale nedoporučuji to běžně dělat - nicméně je dobré o tom vědět (případně si to na vhodném místě opatrně nacvičit) pro případ nouze.

Vloženo 15. prosince 2014 (05:16) uživatelem Jakub Krčma ( ) z IP adresy 85.71.XX.XXX
      • Od: Petr Chvátal ( ) RE: RE: Podřazování
        Já tedy nevím, ale podle toho co je popisované, tak to spíše vypadá na špatné synchrony. U tak starého auta nic mimořádného. Radím, v neutrálnu páku uvolnit a pak plynule podřadit do dvojky.

Vloženo 16. prosince 2014 (12:44) uživatelem Petr Chvátal ( ) z IP adresy 85.132.XXX.XXX
        Tento příspěvek vložila Autoškola Slon, Brno - http://www.autoskola-slon.cz
    • Od: geri RE: Podřazování
      Děkuji za odpověď. Ano, jedná se asi o 18 let staré auto, hodně "zajeté". Když jsem potom jezdila v prakticky novém Passatu, tento problém nebyl.

Vloženo 15. prosince 2014 (13:04) uživatelem geri z IP adresy 147.251.XXX.XXX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Podřazování v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.