Kdo má přednost?

• Od: mstibor ( ) Kdo má přednost?
    Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, kdo má v této situaci dle Vás přednost na křižovatce ulic V Korytech a Želivecká v Praze 10.

Oba řidiči mají zelenou na semaforu. Červený řidič má značku dej přednost v jízdě. Zelený také, ale v okamžiku střetu je již na hlavní ulici V Korytech. Na ní ale v tomto místě není značka hlavní silnice. Zelený tedy váhá - platí přednost zprava? Platí přednost protijedoucích vozidel při odbočování vlevo? Nebo platí značka u červeného řidiče - dej přednost v jízdě?

S pozdravem,
    Miloslav Stibor

Vloženo 19. května 2021 (10:30) uživatelem mstibor ( ) z IP adresy 194.213.XXX.X
    • Od: Karel RE: Kdo má přednost?
      Jsem laik, ale podle mě má přednost zelený:
      1/ už na té silnici je v době, kdy tam červený vjíždí
      2/ tomu odpovídá i vodorovné značení, než červený potká zeleného, přejíždí přerušovanou čáru, která odlišuje hlavní a vedlejší
      3/ když mám značku dej přednost, pokud na tu hlavní vjedu, znamená to, že na hlavní jsem
      Nicméně trochu do toho hází vidle
      A/ když svítí semafory, tak značky o hlavní a vedlejší jsou passé
      B/ a také to, že jeden má zelený kruh a druhý zelenou šipku, k zelené šipce cituji:
      "Pokud směřuje zelená šipka vpravo, neplatí pro odbočující doprava povinnost dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu (po pravé straně), pro něž je tento pruh vyhrazen, a povinnost dát přednost v jízdě i tramvaji tam, kde je povolena jízda podél tramvaje vlevo."
      Vlastně bez nákresu nerozumím, co je myšleno tím "ve vyhrazeném jízdním pruhu (po pravé straně), pro něž je tento pruh vyhrazen".
      Takže vlastně vůbec nevím.
      Snad poradí a slušně vysvětlí nějaký odborník.

Vloženo 14. června 2021 (00:19) uživatelem Karel z IP adresy 94.199.XX.XXX
    • Od: Pavel Železný ( ) RE: Kdo má přednost?
      Dobrý den,
      přednost má červené vozidlo.
      Odůvodnění: 1) přednost protijedoucím vozidlům (Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým vozidlům...)
      2) Pomocné pravidlo: přednost zprava (zelený dává přednost červenému).
      Poznámka: jedná se o úpravu křižovatky, kterou nalezneme na mnoha místech (např. v Brně křižovatka Hlinky-Pisárecká- Žabovřeská - Bauerova), kde se často (denně!) řidiči z důvodu neznalosti pravidel dohadují, kdo má přednost. Chystám podnět na Centrum dopravního výzkumu v Brně k vyřešení problému.

Vloženo 9. června 2021 (10:25) uživatelem Pavel Železný ( ) z IP adresy 62.44.X.XXX
    • Od: Viki Louda RE: Kdo má přednost?
      Vraťte řidičák, když nechápete, že pokud je křižovatka řízená, neplatí značky o přednosti. Proč jste líný si nastudovat alespoň důležité části zákona 361/2000? Proč nevědomostí základních pravidel obtěžujete ostatní řidiče na silnici? Situace je naprosto jasná. Jsem odbočuje vlevo, jeden vpravo. Tak kdo si komu bude dávat přednost. Sorry, ale jste traged.

Vloženo 24. května 2021 (23:44) uživatelem Viki Louda z IP adresy 185.112.XXX.XX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Kdo má přednost? v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.