Řešení přednosti chodec/vozidlo

• Od: konkop ( ) Řešení přednosti chodec/vozidlo
    Dobrý den,

mám dotaz z pohledu chodce i řidiče. Jde o křižovatku Přísady x Teplická v Hranicích. https://mapy.cz/zakladni?pano=1&source=stre&id=126740&pid=59129600&newest=1&yaw=1.064&fov=0.657&pitch=0.095&x=17.7361193&y=49.5446456&ds=1&z=19 Chodec jde po chodníku ve směru hlavní cesty po ulici Přísady a přechází ulici Teplická (není tam přechod) aby se dostal na další chodník na ulici Teplické a pokračoval pak po pravé straně směrem k městu. Po ulici Přísady přijíždí auto a odbočuje doprava na ulici Teplická směrem ke kempu - tedy vjíždí na vedlejší. Kdo tam komu dává přednost? Platí tam to že chodec jde po hlavní a auto ho při odbočování na vedlejší křižuje a má mu dát přednost, nebo platí to, že chodec přechází silnici mimo chodník a musí dát přednost vozidlům?

Děkuji.

Vloženo 29. srpna 2023 (20:16) uživatelem konkop ( ) z IP adresy 83.208.XXX.XX
    • Od: ZK RE: Řešení přednosti chodec/vozidlo
      Dobrý den,

nejlepší řešení je, aby chodec využil přechod na ulici Přísady a pokračoval po levé straně ulice Teplická směrem do města.

Samostatný chodec není útvar chodců, takže mu řidič nemusí dávat přednost, ale nesmí ho ohrozit.

Ze zákona 361/2000
      § 54

(1) Je-li blíže než 50 m křižovatka s řízeným provozem, přechod pro chodce, místo pro přecházení vozovky, nadchod nebo podchod vyznačený dopravní značkou "Přechod pro chodce", "Podchod nebo nadchod", musí chodec přecházet jen na těchto místech. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo.

(2) Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na vozovku se chodec musí přesvědčit, zdali může vozovku přejít, aniž by ohrozil sebe i ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.

Vloženo 31. srpna 2023 (08:24) uživatelem ZK z IP adresy 77.104.XXX.XXX
      • Od: konkop ( ) RE: RE: Řešení přednosti chodec/vozidlo
        Děkuji. Myslel jsem, že to je jednoznačnější. Já v takových situacích dávám chodcům přednost přirozeně, bez váhání a zřetelně.

Vloženo 2. září 2023 (21:50) uživatelem konkop ( ) z IP adresy 83.208.XXX.XX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Řešení přednosti chodec/vozidlo v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.