Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem

• Od: Tesla ( ) Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
    Měl bych dotaz k situaci kdy má hlavní silnice uprostřed tramvajový nebo travnatý střední pruh. Pokud vjíždím z vedlejší ulice a najedu do prostoru přejezdu (na koleje) a chci odbočit doleva a jet po hlavní silnici. Mám v tu chvíli přednost před naproti vyjíždějícím autem z vedlejší ulice, které odbočuje doprava a chce jet stejným směrem jako já. Z této vedlejší ulice má značku STOP a dodatkovou tabulku označující křižovatku, že mezi hlavními silnicemi je pruh trávy nebo koleje.Já nemám značku žádnou, jelikož stojím na hlavní silnici, respektive mezi 2 hlavními silnicemi. Například křižovatka ulic Ocelkova a Gen. Janouška na Černém mostě v Praze.

Vloženo 19. prosince 2019 (11:46) uživatelem Tesla ( ) z IP adresy 94.112.XXX.XXX
    • Od: xy RE: Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
      Chce se to řídit pravidly a zákonem jak je psán a dán, nikoliv Vaším subjektivním pocitem. Křižovatka je to pouze jedna a to bez ohledu na stavebnětechnické provedení v tomto konkrétním případě. Přijel jste před křižovatku před kterou máte značku upravující přednost "dej přednost v jízdě", tudíž jste povinen dát přednost všem na hlavní dle §22/1 a pakliže odbočujete vlevo tak se řídíte §21/5 tudíž dáváte přednost všem protijedoucím, protijedoucí je tímto ten co je na vedlejší v protisměru a má přednost když jede v přímém směru nebo odbočuje stejným směrem jako jedete Vy. A značku tam máte, jelikož značka je umístěná před křižovatkou a platí pro celou křižovatku před kterou je umístěna.

Vloženo 19. prosince 2019 (18:41) uživatelem xy z IP adresy 62.245.XXX.XXX
      • Od: tesla ( ) RE: RE: Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
        Tomu rozumím, ale když přijíždím po hlavní silnici a chci přes travnatý pruh odbočit doleva a vrátit se po hlavní silnici zase zpět, tak nemám žádnou značku, přijíždím po hlavní silnici a jedu doleva a z vedlejší ulice naproti má stopku a jede doprava. Kdo má přednost?

Vloženo 26. prosince 2019 (10:59) uživatelem tesla ( ) z IP adresy 82.202.XX.XXX
        • Od: xy RE: RE: RE: Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
          No nezlobte se ale nerozumím tomu co chcete. Chcete jet doleva nebo se otočit, řídíte se značkami které jsou pro vás nebo pro ostatní? Ale jinak všeobecně ten kdo je na hlavní má přednost před všemi co jsou na vedlejší. Jste na hlavní, máte přednost. Jste na vedlejší, dáváte přednost.

Vloženo 27. prosince 2019 (01:39) uživatelem xy z IP adresy 62.245.XXX.XXX
          • Od: tesla ( ) RE: RE: RE: RE: Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
            Ano, chci se přes travnatý pás otočit. V tomto případě píšete, že mám přednost a v případě, že vjíždím na travnatý pás z vedlejší silnice a chci jet stejným směrem, jako před otáčením, tak přednost nemám. Jak to pozná řidič z vedlejší, jestli jsem přijel po hlavní silnici a otáčím se nebo jsem přijel z vedlejší a odbočuji vlevo, když stojím uprostřed travnatého pásu a dávám přednost autům na hlavní. děkuji

Vloženo 27. prosince 2019 (10:48) uživatelem tesla ( ) z IP adresy 94.112.XXX.XXX
            • Od: xy RE: RE: RE: RE: RE: Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem
              No součástí provozu je předvídat a sledovat situaci v silničním provozu, takže bud ten na vedlejší vidí odkad kdo jede a podle toho to zhodnotí a přistoupí k tomu dle momentálního stavu a nebo pakliže tam stojí vozidlo uprostřed tak lze vyhodnotit podle postavení vozidla odkad přijel i když někdy to může být nepřehledné. Já sem zmínil v odpovědích jak a kdo dle zákona má přednost, pak je jen na každém řidiči a jeho postupu. Každopádně ten kdo přijel z vedlejší a má odbočovat vpravo tak by měl poznat jestli se dotyčný otáčel podél nějakého obrubníku a nebo jestli přijel z protilehlé vedlejší neboť jeho postavení bude určitě odlišné a bude více ke středu než ten co se otáčí. A pakliže budu přijíždět jako řidič z vedlejší tak je v první řadě povinnost dát přednost všem co přijeli do křižovatky na hlavní včetně těch co se tudíž otáčí a pakliže by byl již někdo v postavení uprostřed a nebylo to určité (přijel jste ve chvíli když už tam stojí a postavení vozidla není jasné s ohledem na to z jakého směru přijel) můžete se dle momentálního stavu i vzdát přednosti i když dle pravidel ji máte, ale neurčitost situace by vedla k snížení bezpečnosti a plynulosti provozu. To už píšu ale o druhé rovině a to vstřícnosti a ohleduplnosti řidičů navzájem, ve finále ten uprostřed pakliže přijel z protilehlé vedlejší tam bude zase stát než odjedete vy a pakliže se nedomluvíte tak tam můžete trávit i příští vánoce :) takže komunikace mezi řidiči by měla být součástí řízení.

Vloženo 30. prosince 2019 (14:25) uživatelem xy z IP adresy 62.245.XXX.XXX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Přednost na křižovatce s travnatým středním pruhem v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.