Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?

• Od: Peter Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?
    Odbočuji doleva na velké křižovatce kde je jenom plné světlo a na silnici, na kterou odbočuji, jsou dva pruhy v každém směru. Můj dotaz je, zda poté, co mám zeleznou a dám přednost protijdoucím vozidlům, zda se musím zařadit do levého pruhu anebo je to jedno.

Konkrétně mi jde o tuto křižovatku https://drive.google.com/file/d/1iu4Vap6_OjPNS3Rh-REyTr0Nx2cKUrKz/view jdu na obrázku "zleva" z Kolbenovy "nahoru" na Kbelskou. Kdybych se zařadil do pravého pruhu, srazím se s auty co se připojujou z Kolbenovy z druhé strany. Ale z dálky to není úplně vidět.

Je na to nějaké pravidlo, že se v těchto situacích vždy řadím do levého pruhu?

Díky za radu,
    Peter

Vloženo 9. února 2020 (11:48) uživatelem Peter z IP adresy 79.170.XXX.XXX
    • Od: Tomáš Radu RE: Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?
      Vcelku běžná záležitost a je potřeba vždy jezdit podle pravidel, tady při odbočování vlevo dáváte přednost protijedoucím (plný signál) a jelikož vlevo máte dva jízdní pruhy tak správně se jezdí vpravo, tudíž prvotní by měl být nájezd do pravého jízdního pruhu, do levého můžete najet pakliže ho chcete účelově využít. Píšete o jakémsi sražení, ale zde si uvědomte že musíte dávat přednost zprava a i když vjedete primárně do levého pruhu, tak jste odkázán na chování řidiče zprava který stejně jako vy si může vybrat jakýkoliv jízdní pruh, bud pravý nebo účelově levý. Situace jiná je na stejné křižovatce směr opačně tj směr průmyslová vlevo kde je osazeno zn. P2 hlavní p.k. a tam máte jednoznačně přednost.

Vloženo 9. února 2020 (20:50) uživatelem Tomáš Radu z IP adresy 62.245.XXX.XXX
      • Od: peter ( ) RE: RE: Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?
        Děkuji za reakci! Teoreticky asi rozumím, ale v tomto případě ta auta přijíždějící z protisměru neodbočují klasickým způsobem z křižovatky doprava, ale přijíždí krátkým připojovacím pruhem, který se napojuje k pravému pruhu nahoře na Kbelské, pár metrů od křižovatky samotné. Platí i v tomto případě že mají přednost a mám je pořád chápat jako "protijdoucí vozidla odbočující doprava"?
        Peter

Vloženo 9. února 2020 (21:15) uživatelem peter ( ) z IP adresy 79.170.XXX.XXX
        • Od: tomáš radu RE: RE: RE: Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?
          Není zač, každopádně nemíchat hrušky a jablka a nedomýšlet něco co tam není. Jen teoreticky jak píšete tak ty vozidla jsou protijedoucí, oni tam nemají žádný připojovací pruh - ten vypadá jinak a navíc na něm platí přesně daná pravidla. Zde jak sem již s jistotou zmínil je podle pravidel přednost zprava - je to místo, kde se komunikace sbíhají a tudíž jako na každé jiné křižovatce bez označení přednosti aplikujeme přednost zprava. Jedná se pouze o stavebně technicky oddělenou komunikaci.Když by tam měli připojovací pruh, což není tak by vás v pravém pruhu nesměli ohrozit. Třeba směrem dolů máte stejnou situaci, ale označenou dopravním značením upravující přednost a tam musí dát vozidla přijíždějící zprava přednost těm na hlavní (tj v obou jízdních pruzích). Podobný systém třeba aplikujeme na Olšanském náměstí z Prokopovy na Olšanskou - Praha3 a kdekoliv jinde.

Vloženo 10. února 2020 (19:53) uživatelem tomáš radu z IP adresy 62.245.XXX.XXX
      • Od: peter RE: RE: Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit?
        Jo pardon, už to chápu, prostě přednost zprava, i když je to tady trochu ne-intuitivní. Díky!

Vloženo 9. února 2020 (21:43) uživatelem peter z IP adresy 79.170.XXX.XXX

Na této stránce je zobrazen příspěvek Odbočování doleva na silnici s více pruhy; kam se zařadit? v Diskuzi/Poradně na webu VŠECHNY-AUTOŠKOLY.CZ. Můžete se podívat i na ostatní příspěvky v Diskuzi nebo rovnou založit nové téma.